Styczeń 13th, 2010

W drugi poniedziałek stycznia wszyscy Japończycy, którzy ukończyli dwadzieścia lat obchodzą Święto Dojrzałości. Młodzież, która 11 stycznia 2010 obchodziła dwudzieste urodziny, straciła status młodzieży i stała się częścią dorosłej społeczności kraju. Może zatem w końcu pić, palić legalnie, posiada prawo do głosowania, no i oczywiści musi w pełni odpowiadać za własne poczynania. Ta niezwykle ważna okazja musi być zatem w jakiś sposób zaznaczona w pamięci młodego człowieka i temu celowi służy właśnie Seijin shiki, czyli dzień osiągnięcia pełnoletności. Dzień Dojrzałości jest jednym z niewielu już dni w kalendarzu japońskim, kiedy naraz zobaczyć można tak dużo Japonek ubranych w piękne kimona. Dzień Dojrzałości (Seijin no hi)Kimona zwane są furisode (dosł. powiewające rękawy), mają długie przyciągające uwagę rękawy, a sama tkanina jest bardzo bogato zdobiona w motywy kwiatowe. Chłopcy nie ubierają takich strojów, ale żeby uczcić w sposób szczególny tradycję przywdziewają dwuczęściowy strój, który składa się z hakama (szerokie plisowane spodnie) i haori (rodzaj japońskiego płaszcza z długimi rękawami).

Dla młodych kobiet Seijinshiki zaczyna się bardzo wcześnie, bo czasami już o godzinie czwartej rano. Zywkle czeka je najpierw wizyta w salonie piękności, gdzie oprócz zrobienia wspaniałej i bardzo skomplikowanej fryzury ubierane są w swoje wymarzone kimona. Kolejnym punktem programu jest wizyta w urzędzie miasta lub dzielnicy, gdzie po przemówieniu wysoki rangą urzędnik deklaruje, że od tego właśnie dnia, droga młodzieży, jesteście dorośli! No i cóż zrobić z tak pięknie rozpoczętym dniem?japońskie kobiety w kimonach podczas jazdy rollerr-coaster, celebrują Święto pełnoletności Oczywiście trzeba koniecznie udać się do świątyni i pomodlić się o szczęśliwą przyszłość. Reszta dnia upływa na robieniu zakupów, pokazywaniu się na ulicach, pozowaniu do zdjęć, wspólnym biesiadowaniu z przyjaciółmi.

Nie da się ukryć, że Seijinshiki to jeden z ciekawszych dni w roku i to zarówno dla nowo przybyłych do Japonii, jak i dla zasiedziałych tutaj cudzoziemców. Widok młodej Japonki w przepięknym kimonie na ulicach zatłoczonego Tokio, czy też innych japońskich miast, wywiera niezapomnine wrażenie i dostarcza radości na myśl, że tradycja przeplata się z nowoczesnością.

YouTube Preview Image
GD Star Rating
loading...
Dzień dojrzałości w Japonii, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Zobacz też:

  1. Seijin no hi – święto dojrzałości w Japonii
  2. Dzień Ojca w Japonii
  3. Biały Dzień
  4. Dzień z kulturą Japońską we Wrocławiu
  5. Dzień Matki w Japonii
Tags:

This entry was posted on środa, Styczeń 13th, 2010 at 02:00 and is filed under Japonia, Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*