Styczeń 14th, 2010

Dominique Loreau, Sztuka prostoty, Jacek Santorski & Co 2008

Jeden dzień jest wart więcej niż góra złota – to japońskie powiedzenie oddaje klimat tej niezwykłej książki. Dominique Loreau od lat mieszka w Japonii. Inspiruje się filozofią Orientu, podpowiada, jak wieść życie harmonijne, pogodne i pełne.Sztuka prostoty Dominique Loreau Jak? Upraszczać, upraszczać i jeszcze upraszczać. Miej znaczy więcej. Nigdy nie jest za późno, żeby nic nie robić (myśl Konfucjusza). Z najwyższą formą aktywności mamy do czynienia wtedy, kiedy ktoś zasiada, by kontemplować swoje doświadczenia i swoją naturę. Życie w sposób pełny to stopnienie się w jedno w najmniejszym nawet zdaniem. Miotła to przedmiot związany z praktyką duchową. Jeżeli jako cały majątek/pozostaną ci tylko dwa chleby,/sprzedaj jeden z nich/i za kilka groszy kup hiacyntów,/by nakarmić swoją duszę.

Dla mnie niektóre myśli tej książki są jak bajka o żelaznym wilku. A jednak to drogocenne myśli. Czy potrzebuję tych wszystkich rzeczy, które zgromadziłam? Czy moja codzienna mantra nie mam czasu służy mi i dodaje energii? Czy naprawdę wierzę w to, że będę żyła wiecznie i mogę upchnąć w swoim życiu dziesiątki spraw, planów i wizji?

Dla Japończyków zachwyt nad pięknem jest aktem uświęconym, prawie religijnym. Słuchanie muzyki, dotykanie miękkiego materiału, wdychanie zapachu róż – potrzebujemy tego jak powietrza, wody i pożywienia. Filozofowie Wschodu zwracali uwagę na to, że prostota i piękno pozwalają nam przekraczać siebie. Prostota i piękno.

GD Star Rating
loading...

Zobacz też:

  1. Biały Dzień
  2. Dzień dojrzałości w Japonii
  3. Dzień Ojca w Japonii
  4. Dzień z kulturą Japońską we Wrocławiu
Tags:

This entry was posted on czwartek, Styczeń 14th, 2010 at 06:01 and is filed under Japonia, Literatura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*