Czerwiec 19th, 2010

Dzień Ojca – w Polsce tradycja mało ugruntowana, podobnie w Japonii. Pierwszy raz dzień Ojca był obchodzony w USA 19 czerwca 1910 roku. Z inicjatywą tego święta wystąpiła Sonora Louise Smart Dodd, która w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka (po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci). Prezydent USA Calvin Coolidge zaakceptował to święto w 1924 roku, a w 1966 roku prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w USA na trzecią niedzielę czerwca.

Dzień Ojca jest obchodzony w wielu krajach, zazwyczaj nieco mniej świątecznie niż Dzień Matki i w różnych terminach. W Polsce święto to przypada na 23 czerwca każdego roku (po raz pierwszy obchodzone w 1965 roku), a w Japonii przypada w trzecią niedzielę czerwca (obchodzone od około 1950 roku). Mali Japończycy dziękują ojcom za miłość i ciężką pracę. W odróżnieniu od Dnia Matki nie ma składania wspólnych darów dla przodków, takich jak czerwone goździki. Zwykle wysyła się Ojcom krawaty, portfele, koszule albo zapalniczki.

Wszystkim Tatom, w dniu ich święta, życzę wszystkiego dobrego i oczywiście pociechy z dzieci. Trzymajcie się Tatusiowie ciepło i zdrowo!

Jak wiemy, do dzisiaj obowiązuje w Japonii tradycyjny podział ról kobiet i mężczyzn. Dobrze wychowane Japonki noszą ze sobą zapalniczkę, aby móc podać ogień koledze. Mężczyznom jako pierwszym serwuje się posiłki w restauracjach. Obowiązuje zwyczaj, że to kobieta nalewa mężczyźnie alkohol oraz podaje mu dania przy jedzeniu. Nie dziwi też to, że kobieta przepuszcza mężczyznę w drzwiach lub wstaje na jego widok. Ojciec jest głową rodziny, a jej pozostali członkowie są mu bezwzględnie podporządkowani.

Dorosły Japończyk spędza w pracy minimum 60 godzin tygodniowo, przy czym bardzo często rezygnuje z urlopów, nie chcąc urazić zwierzchnika. Ma to poważny wpływ na życie rodzinne Japończyków – małżonkowie widują się ze sobą niezwykle rzadko. Zwykle to mężczyzna pracuje, dlatego kontakt ojca z dziećmi jest znikomy. Mąż oddaje żonie całą wypłatę, a ona wydziela mu jedynie kieszonkowe (po pracy mężczyźni chodzą do barów i restauracji, rozrywek szukają poza domem, co jeszcze bardziej skraca ich obecność wśród rodziny). Japończycy długo żyją i długo zachowują sprawność ciała i umysłu. Dużym uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że to tylko japońskie kobiety kultywują w tradycji wszystko to, co najlepsze, gdy tymczasem mężczyźni zalewają betonem morskie wybrzeża i budują brzydkie miasta. To tak nie wygląda, od początku mężczyzna jest uczony przez kobiety do dostosowania się do normy panującej w społeczeństwie, czyli najpierw nauka, potem praca, a gdzie jest on w tym wszystkim? A co Wy o tym sądzicie?

GD Star Rating
loading...
Dzień Ojca w Japonii , 4.2 out of 5 based on 5 ratings

Zobacz też:

  1. Dzień dojrzałości w Japonii
  2. Dzień Matki w Japonii
  3. Biały Dzień
  4. Dzień z kulturą Japońską we Wrocławiu
  5. Duchy przodków, czyli Obon w Japonii
Tags:

This entry was posted on sobota, Czerwiec 19th, 2010 at 21:34 and is filed under Japonia, Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “Dzień Ojca w Japonii”

Pinq Says:

Dla przeciętnego Japończyka tradycja nadal odgrywa ważną rolę w jego życiu. Jednak myślę, że traktowanie kobiet, a także sposób jego myślenia z czasem ulegną zmianie. Japonia teraz mimo wszystko nie jest odizolowana od reszty świata i na pewno sposób życia ludzi z innych krajów w pewien sposób przenika.

GD Star Rating
loading...

Mammamia Says:

O jejku! Teraz tak się zastanawiam, że gdybym pojechała do Japonii, to robiłabym gafę za gafą! Przepuszczanie mężczyzn w drzwiach, nalewanie mu wina, wstawanie na jego widok… Nie, no bądźmy szczerzy, zanim ja tam pojadę, to już będzie u nich zupełnie inaczej.

GD Star Rating
loading...

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*