Wrzesień 17th, 2010

Ciekawym pomysłem na święto seniorów jest Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych. Obchodzony jest w Japonii w trzeci poniedziałek września. Dzień ten został wpisany do kalendarza świąt państwowych w roku 1966,  ale obchodzony jest od 1954. To jeden z niewielu dni wolnych od pracy. Ideą tego święta jest okazanie szacunku, miłości dla starszych ludzi, którzy przez długi czas poświęcali swoje siły i czas dla społeczeństwa.

Istnieją dwie teorie na temat pochodzenia tego dnia. Pierwsza opowiada o żyjącym w latach 574-622 Shotoku Taishi, który budując świątynie Shintenno w Osace, założył również cztery inne ośrodki, a wśród nich Hiden-in dla osób w podeszłym wieku. Budowę zakończono 15 września i w tym też dniu obchodzi się święto Keirō no hi – Dzień Szacunku dla Starszych.

Druga wersja wspomina o pewnym staruszku, który mieszkał z synem w krainie Mino i lubił wypić od czasu do czasu czarkę sake, a że byli biedni, nie było ich stać, nawet na jedną czarkę w tygodniu. Pewno dnia jego syn, gdy pracował w lesie, poślizgnął się i wpadł do wąwozu. Szukając wyjścia natrafił na wodospad sake i od tego czasu mogli częstować się tym wspaniałym trunkiem, jeśli tylko zapragnęli. W 717 roku cesarz Gensho przybył do ich do domu i w nagrodę za opiekę nad ojcem, nadał leśnikowi tytuł głównego leśnika oraz zmienił nazwę ery na Yoro, co dosłownie znaczy: opieka nad starszymi.

Na pamiątkę tej legendy, 15 września, w różnych częściach Japonii, w połowie września odbywają się festyny i przyjęcia dla starszych osób. Większość Japończyków odwiedza swoje babcie i dziadków, spędzając z nimi prawie cały dzień. W tym dniu można zauważyć, że nie ma praktycznie żadnego hałasu, ulice się wyludniają, metra świecą pustkami, a ludzie gromadzą się przy świątyniach i w domach.

YouTube Preview Image

Japonia chlubi się najwyższą średnią wieku życia na świecie, gdzie 18% populacji ma więcej niż 65 lat. Jednak w ostatnim czasie zastanawiam się, gdzie są ci stulatkowie?

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o Sogenie Kato, który był uważany za najstarszego mężczyznę w Tokio. Sprawa się skomplikowała, gdy urzędnicy chcieli złożyć jubileuszowi życzenia w dniu jego 111 urodzin. Ich oczom ukazały się zmumifikowane szczątki staruszka leżącego w łóżku. Policja stwierdziła, iż mężczyzna może nie żyć już od 30 lat. Cała mistyfikacja opłacała się bliskim tego dziadka, którzy czerpali z tego procederu niemałe zyski. Na jego konto bankowe wpłynęło dziewięć i pół miliona jenów (ponad 100 tysięcy dolarów), które regularnie były wypłacane.

Podobna sytuacja była z Fusą Furuya, która miała być najstarszą mieszkanką Tokio – 113 lat, ale nie ma po niej ani śladu. Po raz ostatni widziano ją w latach 80-tych ubiegłego wieku. Rodzina nie zainteresowała się gdzie jest kobieta, a również pobierali jej świadczenia emerytalne.

Z danych wynikających w archiwach powinno mieszkać w Japonii ponad 50 tysięcy ludzi w wieku ponad 150 lat. Już teraz wiadomo, że te liczby są błędne. Od razu pojawiły się spekulacje, że Japonia nie jest wcale najbardziej długowiecznym krajem. Jednak wiadomo, że jest to stwierdzenie na wyrost, bo jeśli nawet brakuje 50 stulatków, to nie zmieni to za bardzo statystyk światowych.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha zaprasza na pokaz układania ikebany oraz na czarkę zielonej herbaty, by szczególne uczcić ten dzień, już 19 września 2010 roku, o godz. 16.00.

GD Star Rating
loading...
Dzień Szacunku Dla Starszych - Keirō no hi, 4.1 out of 5 based on 9 ratings

Zobacz też:

  1. Biały Dzień
  2. Dzień dojrzałości w Japonii
  3. Dzień na wagę złota
  4. Dzień Ojca w Japonii

This entry was posted on piątek, Wrzesień 17th, 2010 at 03:57 and is filed under Ciekawostki, Media. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “Dzień Szacunku Dla Starszych – Keirō no hi”

Maylene Says:

Jakoś nie chce mi się uwierzyć w zniknięcie tych 100 latków. Dziwne to jakieś. Jednak zgadzam się, że nie zmieni to statystyk. Ogólnie to święto wydaje się być całkiem ciekawe. W końcu do osób starszych powinno się mieć szacunek.
Ma Pani bardzo ciekawego bloga. Już od jakiegoś czasu wchodzę tutaj i czytam te wszystkie informacje, które są na prawdę bardzo ciekawe. Nie mogę się doczekać następnego wpisu. Serdecznie pozdrawiam!

GD Star Rating
loading...

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*