Styczeń 11th, 2011

Dzisiaj w Japonii obchodzone jest święto pełnoletności Seijin no hi. Japończycy obchodzą je w drugi poniedziałek stycznia.

Seijin no hi, to dzień w którym osoby, które ukończyły 20 lat stają się częścią dorosłej społeczności kraju. Taka osoba może na przykład zapalić papierosa, napić się alkoholu, ma prawo do głosowania, jednocześnie ponosi pełną odpowiedzialność za własne czyny.

YouTube Preview Image

W trakcie seijin no hi odbywa się jeden z ważnych festiwali w Japonii - Seijin shiki. Ceremonia ta organizowana jest w budynkach urzędowych miast i wsi. W jej trakcie urzędnik państwowy oficjalnie gratuluje młodzieży uzyskania pełnoletności. Następnie wszyscy udają się do świątyń, by prosić o pomyślność z okazji wejścia w dorosłość.

Kobiety ubierają się w kimono, które nazywa się Furisode (dosł. powiewające rękawy – kimono z długimi rękawami, z wielobarwnymi motywami kwiatowymi, które kosztuje do 20 tysięcy dolarów). Oprócz Furoside kobiety noszą coś, co się nazywa zoori – to buty z grubą podeszwą z tworzywa sztucznego. Zoori jest bardzo podobne do zachodniego sandała, różni się tylko dużo wyższą podeszwą. Panie nakładają również skarpetki tabi – są to skarpetki z dwoma palcami. Duży palec u nogi dostaje własną przegródkę, a pozostałe palce drugą. Na dziewczyny czeka zazwyczaj tłum fotoreporterów, ponieważ jest to jeden z niewielu dni w roku, kiedy można zobaczyć aż tyle młodych dziewczyn ubranych w piękne kimona.

Mężczyźni nie noszą kimon podczas Seijin shiki. Czasem przywdziewają tradycyjny dwuczęściowy strój, składający się z hakama (luźnie spodnie) i haori (kamizelki wiązane w pasie) lub częściej zakładają garnitur w stylu zachodnim.

Seijin no hi, to dzień wolności dla wszystkich dwudziestolatków. Upływa on na robieniu zakupów, pozowaniu do zdjęć oraz wspólnym biesiadowaniu z przyjaciółmi.

Życzę Wszystkim szczęśliwego Seijin no hi! A Wy jak świętowaliście swoje wejście w dorosłość?

GD Star Rating
loading...
Seijin no hi - święto dojrzałości w Japonii, 5.0 out of 5 based on 6 ratings

Zobacz też:

  1. Dzień dojrzałości w Japonii
  2. 03.03 Święto Dziewczynek, rocznica bitwy na Iwo Jima i urodziny Julii
  3. Tanabata – Święto Gwiazd
  4. Walentynki w Japonii
  5. Halloween w Japonii

This entry was posted on wtorek, Styczeń 11th, 2011 at 07:34 and is filed under Japonia, Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

4 Responses to “Seijin no hi – święto dojrzałości w Japonii”

Michał Moroz Says:

Witam serdecznie na blogu :)

Zaintrygowało mnie Twoje stwierdzenie w którym mówisz, że osoba, która osiągnęła pełnoletność `może chodzić sama po ulicy po południu’. Czy możesz nieco to rozwinąć?

GD Star Rating
loading...

japoneczka Says:

Witam,
W dniu Seijin no hi osiągający pełnoletność mogą wczesnym popołudniem wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez urzędy miejskie. Ot i o to mi chodziło. Przepraszam.

GD Star Rating
loading...

Asia Says:

też mnie interesują różne kultury świata.. ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :) dziękuję za ciekawą lekturę. Pozdrawiam

GD Star Rating
loading...

Jan Says:

„Mężczyźni nie noszą kimon podczas Seijin shiki. Czasem przywdziewają tradycyjny dwuczęściowy strój, składający się z hakama (luźnie spodnie) i haori (kamizelki wiązane w pasie) lub częściej zakładają garnitur w stylu zachodnim.”

GD Star Rating
loading...

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*