Maj 13th, 2012

Japonia to niezwykły kraj. Na przykład jej mieszkańcy uwielbiają figurki i ich symbolikę. Najczęściej nawiązują one do historii bądź kultury japońskiego społeczeństwa. Jedną z takich figurek jest wizerunek kota z uniesioną łapką. Nazywa się go w języku japońskim maneki neko, co oznacza „kot wabiący, zapraszający”. Taką kocią figurkę z uniesioną lewą łapką można najczęściej spotkać przy wejściach do restauracji, hoteli czy domów. Wierzy się, że jest to talizman przynoszący szczęście i gości. Ale koty w Japonii to nie tylko figurki, to też japońska niezwykła kultura.

Japonia to jeden z niewielu krajów na świecie, gdzie można zrealizować każdy, nawet najbardziej szalony pomysł. Kawa, czekolada, herbata, muzyka, książka…, a na kolanach mruczący, zadowolony kot. Czy można sobie wyobrazić lepsze warunki do relaksu po wypełnionym pracą dniu? Wielu Japończyków uważa, że nie, i zrobiło z tego doskonały interes.

Neko Cafe to kocia kawiarnia, miejsce, w którym Japończycy płacą (i to całkiem sporo) za możliwość spędzenia czasu w towarzystwie… kotów. Nazwa Neko Cafe wzięła się z języka japońskiego, w którym słowo neko 猫 oznacza kota. Ten nietypowy sposób spędzania wolnego czasu stał się naprawdę popularny wraz z uruchomieniem pierwszej kawiarni w Osace w 2004 roku – Neko no Jikan czyli Czas Kota. Dla wielu mieszkańców Tokio, wieczorna wizyta w Neko Cafe jest czymś więcej, niż tylko obowiązkiem. To prawdziwa przyjemność! Koty można głaskać, przytulać i trzymać na kolanach, a nawet napić się z nimi kawy. To prawdziwa atrakcja szczególnie dla dzieci, które chętnie bawią się ze zwierzętami.

Ten rodzaj kawiarni jest dość popularny w Japonii. W Tokio funkcjonują obecnie trzy, a łącznie w całej Japonii jest ich ponad trzydzieści. Czym się zatem różnią od zwykłej kawiarni? Za opłatą od 5$/h (Osaka) do 12$/h(Tokio) można wejść do środka i popatrzeć na jednego z kilkunastu zatrudnionych w kawiarni kotów, plus koszt napojów i jedzenia.
Po co płacić za przebywanie w kawiarni? Odpowiedzią jest niezwykłe towarzystwo, na jakie możemy w niej liczyć. Zwykle jest w nich nawet więcej zwierząt niż ludzi. Wszystko po to, by goście mogli odpocząć przez chwilę i zrelaksować się, głaszcząc zwierze. Wiadomo jak towarzystwo zwierząt domowych wpływa na nastrój. Takie głaskanie kota pomaga poradzić sobie ze stresem i samotnością – dwiema plagami współczesnej Japonii. Japończycy są zbyt zajęci by mieć zwierzęta.

YouTube Preview Image

Przy wejściu, po uiszczeniu opłaty, otrzymuje się przepustkę, oraz instrukcję, jak postępować z kotami, której przestrzegania pilnuje potem obsługa: nie wolno karmić kotów, podnosić, jeśli wyraźnie sobie tego nie życzą, a najmniejsze kotki, których nie wolno brać na ręce, mają chustki zawiązane wokół szyi. Śpiących kotów nie wolno w żadnym wypadku budzić. Nikomu nie wolno też przeszkadzać robiąc zdjęcia z fleszem.
Kotom nie przeszkadzają zmieniający się ciągle ludzie. Obsługa pilnuje, by w kawiarni nie znajdowało się nigdy zbyt dużo osób. Wieczny pochód dziwnych, dwunożnych stworzeń, które przed wejściem do środka muszą ściągnąć buty, z pewnością dostatecznie łechce kocie ego. Swoją ofertę kocie kawiarnie kierują głównie do osób, które z różnych względów nie mogą mieć zwierząt (alergie), mają zbyt małe mieszkanie (gęstość zaludnienia w Tokio to 5847 osób/km²) lub długo pracują. Zakaz wstępu do lokalu mają małe dzieci.

Na początku historii, Neko Cafe przyciągały tylko zapalonych miłośników kotów i osoby skrajnie samotne, jednak odkąd artykuły o nich pojawiły się w prasie, stały się popularne wśród młodzieży szukającej miejsca na randkę i młodych biznesmenów. Stali bywalcy zaprzyjaźniają się nawet z konkretnymi kotami i dokumentują tę znajomość fotograficznie. W końcu, cóż może być bardziej przyjemnego, niż chwila z mruczącym kotem na kolanach i filiżanką napoju w dłoni, po której to chwili nie trzeba martwić się o dalszą opiekę na futrzanym przyjacielem.

YouTube Preview Image

Kawiarnie funkcjonują od rana aż do 22. Za odpowiednią opłatą każdy klient może pobawić się z wybranym przez siebie kotem, wypić kawę czy coś zjeść. Nie dziwi więc fakt, że działacze japońskich organizacji ekologicznych wzięli w obronę futrzaki , którzy twierdzą, że taka praca jest dla kotów po prostu mordęgą. Ekolodzy zwracają też uwagę na nieodpowiednie warunki, w jakich mieszkają koty do wynajęcia. Czy takie miejsce jest wystarczająco higieniczne, aby podawać w nim posiłki?. Zgodnie z najnowszą ustawą japońskiego rządu, która wejdzie w życie już 1 czerwca, Neko Cafe nie będą mogły być otwarte dłużej, niż do godziny 20. Właściciele kocich przybytków oczywiście protestują…

Pomysł kocich kawiarni jest niewątpliwie intrygujący, skierowany do niewielkiej grupy osób: zapalonych kociarzy, którzy z pewnych względów nie mogą mieć ukochanego zwierzaka na własność. Do Neko Cafe trafiają ludzie ubóstwiający koty i których życiowi partnerzy są uczuleni. Niektórzy chcą po prostu skorzystać z tej pozytywnej atmosfery, którą wprowadzają żywe zwierzęta, innym sytuacja finansowa nie pozwala na utrzymywanie własnego futrzaka.

Czego Ci Japończycy nie wymyślą… kota idzie dostać ;p Jak myślicie, czy taki lokal miałby szansę powodzenia w Polsce?

GD Star Rating
loading...
Kocia kawiarnia - Neko Cafe, 4.9 out of 5 based on 16 ratings

Zobacz też:

  1. Pokaz mody dla psów w Tokio
Tags: ,

This entry was posted on niedziela, Maj 13th, 2012 at 22:50 and is filed under Ciekawostki, Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “Kocia kawiarnia – Neko Cafe”

Olga Says:

Tak, Japończycy zaskakują. I inspirują. Myślę, że wielu „kociarzy” w Polsce znalazłoby w takim miejscu swoją przystań :-)
świetny blog, czekam na każdy wpis, pozdrawiam :-)

GD Star Rating
loading...

Nastka Wiśniewska Says:

To tak samo, jak oglądałam program o ich „kocich cmentarzach”. Są otaczane czcią i traktowane, jak członkowie rodziny…

GD Star Rating
loading...

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*